2010. július 13., kedd

Tallinn, Magyar Napok - 1986 nyara.

Budaflax - Hungarotex közös divatbemutatóval.

Az 1986-s Tallinni Magyar Napok nagyszabású esemény volt, ismét csak sok-sok külkervállalat részvételével, az elmaradhatatlan kulturális programmal, magyar étteremmel (benne cigányzenekarral) na meg a soha el nem maradható divatbemutatóval a Hungexpó szervezésében.

Majdnem minden szovjet történelmi film külső felvételét ebben a bájos, kedves kis tengerparti városkában forgatták. Nem véletlenül!
Tallinn a 13. századtól kezdődően, a Hanza-szövetség tagja a Balti tenger északi medencéjének meghatározó kereskedelmi központja. Ez biztosította a jólétet, amit a város középkori építészeti emlékei híven tükröznek.

A Nagy Magyar Delegáció a finnek által épített 5 csillagos Viru Hotelben lakott. Már a megérkezésünk is igen kalandosra sikerült. Moszkvában át kellett szállni a belföldi járatra, ehhez viszont át kell menni (illetve át kell jutni!) a Seremetyjevóiról a Domogyedovói reptérre - nagy távolság - és hiába volt ezerszeresen visszaigazolt, "okés" jegyünk Tallinnba, hely nem volt a gépen, egy szál sem.

Mi öten voltunk, plusz egy nagybőgő, ami egy Feri nevű bőgőshöz tartozott - és nem lehetett feladni csomagként. A zenekar már előre utazott!
Moszkvai kiküldöttünk, az oroszul kitűnően beszélő H. Jóska minden szókincsével megpróbált "felvarázsolni" bennünket a gépre, de nem ment.
Én csendben megkérdeztem Jóskát, hogy a magam módján, próbálkozhatok-e.
- De hiszen te nem is beszélsz oroszul! - felelte elképedve Jóska - de én tudtam, hogy ez csak javára válhat az üzletnek.
Így hát fogtam 6 db Amo szappant, odaballagtam velük a helyeket kiosztó nagy hatalmú asszony pultjához. A karjaimat oldalra nyújtottam és néhány repülő mozdulatot tettem - mint Ulanova a Hattyú halálában, és minden orosz-tudásomat összeszedve, mosolyogtam:

-  Vü hacsú-  szivodnya vecsera  na Tallinú!
 A nő villámgyorsan eltüntette a szappanokat, mosolyogva rám nézett, és csak annyit kérdezett
-Szkolko cselovjek?
-Pjátty cselovjek , i ágyiny  ócseny  balsája mjuzik-instrument!
- Harasó... pázsálusztya...
Mondta kedves hölgy és elvette tőlem a repjegyeket, majd szépen, komótosan, kézzel kiállította a beszálló kártyinkáinkat.

Szegény  H. Jóska nem akart hinni a szemének, amikor ötünket és a bőgőt egy külön kisbusz kivitt a Tallinni járathoz, még aznap este elrepültünk.
Különösen Feri bőgős hálálkodott - nélküle nem tudott volna játszani a zenekar. Kérdezte, hogy mi kedvenc nótám, mert egyszer majd eljátsszák nekem...

Ez a finnek által épített Viru Hotel tényleg nagyon szép, modern és tiszta volt. Első reggel kicsit sötétnek találtuk a reggeliző termét, amelyben egy-egy spot-lámpa égett csupán, és bizonytalan józansági fokú emberek fekete kenyeret ettek, sóval a hófehér abroszos asztaloknál, hozzá pezsgőt ittak.
Hmmm - ez jól kezdődik.

És máris rohantunk a színházba, ahol a divatbemutató díszleteit építették, majd a kiállításra, amely a Hungexpo szervezésében szintén épült.
Pár nap múlva, az esti órákban megérkezett a Nagy Stáb!
A manökenek és tartozékaik, tervező, fotós, öltöztetők és a Nagy Mágus, El Kondor Pasa, a sasok sasa, a NAGY Cintula.
A drágó jó Cintula!
Ő külön fejezetet érdemel a nosztalgia folyamban. Ő az az ember, akit mindenki - a nők és a férfiak is egyformán szerettek. Szerették a humorát, a kedvességét, a segítőkészségét, a virtuóz szakmai tudását, a tehetségét, bársonyosan mély hangját az emberségét.

A nagyobb hatás kedvéért Cintula és Várnai Zsóka, a divatbemutató nagyfőnöke, az OKISz Labor vezető tervezője, már a repülőn ruhát cseréltek! Szinte leállt az utasforgalom a Tallinni repülőtéren, még a vadidegen külföldiek is a hasukat fogták röhögéstől amikor Cintula - mint egy óriási csizmás kandúr, fekete, a válla körül hullámzó pelerinben, párduc-mintás nagy kalapban, és főleg magas sarkú csizmában botladozva megérkezett Észtországba.

Másnap csak délután kellett kimenni a színházba próbára, ezért a délelőttöt városnézéssel töltöttük. Az eső erősen szemerkélt, de ez nem zavart minket, Cintula fogott a kezében egy útikönyvet vezetett minket. Bementünk a szép, tornyos, hagymakupolás ortodox templomba, az Alexander Nyevszkij székesegyházba, amely zsúfolásig tele volt emberrel. Középen egy nyitott koporsó állt, benne halott néni, kisminkelve. Körülötte tömjén és hullaszag keveréke.  Na ez kicsit rémes volt.

Jól elviccelődtünk még az izgalmas nevű Hosszú Hermann és Kövér Margó tornyokkal. A tenyerünkből etettük (csokival!) a fák között rohangáló csíkos-farkú, szürke mókusokat.
A városka egyik terecskéjén középkori kutat láttunk, a kút káváján emberek ültek, és már messziről, üvöltve, kórusban üdvözölték Cintulát. A teljesen kimerült Apostol Együttes volt az, három hónapos szovjet turnéjuk végén. A fiúk egyszerre emelték a mutató ujjukat az ég felé, és vékony hangon Spielberg E.T.-jét utánozták
- "Még 3 hosszú-hosszú nap és megyünk haaazaaa!!!!!"

Nagyot nevettünk és elbúcsúztunk. A mi kalandunk csak akkor kezdődött.

A Magyar Napok nyitására megérkezett Budapestről Marjai Elvtárs, akitől még a legmagasabb beosztású kollégák is reszketve féltek. Marjai Elvtárs különös módját vezette be a nyelvvizsgáztatásnak, ő maga kezdeményezett idegen nyelven beszélgetést a kiszemelt „áldozattal” és ha az nem tudott nem magyarul válaszolni, könyörtelenül hazazavarta az illetőt.
(A pletykák szerint nemegyszer kiment a Ferihegyre is ezzel a produkcióval, amelynek eredményeképpen jó pár embernek ugrott a tuti kis utacskája, a hozzátartozó jó kis suskával együtt.)
Marjai Elvtárs szigorú ember volt, nem tűrte a késést semmilyen formában sem. És hááát a mi késésünk a Szent Megnyitó Fogadásról szinte garantálva volt. A nap utolsó divatbemutatója este 7-kor ért véget, a Nagy FOGADÁS este fél nyolckor kezdődött a város túlsó végén… futottunk, ahogy csak bírtunk, de mindhiába elkéstünk…
És akkor Feri, a hálás nagybőgős beváltotta az ígéretét. Ahogy beléptem a terembe – egy magas lépcsősor tetején, Feri zenekarra irgalmatlan hosszú tust húzott, majd elkezdték játszani a kedvenc nótámat – és ebből lett is egy kis gond… amikor rákérdeztek, hogy ki ez nő? Mi ez az extra bazseva? Ki meri ellopni a showt?



(A Huxgexpo védett meg, elmagyarázva a repjegyes-szuperbukkolós sztorimat a Nagy Embernek. Megúsztam!)

Szoba buli
Esténként az ilyen nagy kiállításokon mindig Szoba-bulik vannak. Sok zenével, sok kajával, és főleg rengeteg piával.
Egyszer nagyon vártuk már Cintulát a zenével, de ő nem érkezett meg, mert kint állt a folyosón, a lift előtt, nagyon csúnyán káromkodott, hogy a fene egye meg ezt a férfi vécét, ami időnként megáll előtte, kinyitja, majd rögtön be is csukja az ajtaját, és elmegy…..

Ezekre a szoba-bulikra mindig nagy előszeretettel hívtuk meg a Monimpex, Egervin, Hungarovin képviselőit, mert így nem volt gond a készletek utánpótlásával… Azt azért hozzá kell tennem, hogy kizárólag csak a szoba buli szemétládáját ürítették ki minden reggel (gondolom nagy elismeréssel) a takarítónők. A városban nagyon jó pénzt adtak az üres üvegekért…

A divatbemutatót csak jeggyel lehetett megnézni a színházban. A belépődíj 1 rubel volt. Az egész olyan valószínűtlen volt, mintha egy rock-koncert hirdette volna a fellépését, volt, aki egész éjjel sorban állt, illetve kis sámlival sorba ült egy-egy jegyért. Elképesztő!

Az ajtót be kell zárni!
A szállodában a lányok kettesével aludtak a szobájukban, de nem mindig zárták magukra az ajtót, mert összejártak, dumáltak, közösen ettek, közösen főzték a kávéjukat, teájukat.
Történt, hogy az egyik szobába, késő fejjel bement egy nagy termetű, igen kövér idegen férfi, intett a lánynak, - mint ahogy egy feleségnek szoktak, hogy menjen már beljebb az ágyban – és mire a lány és kolléganője magukhoz tértek volna, a pasas mély álomba zuhant.
Hiába gyújtottak villanyt, hiába ébresztgették, a férfi csak aludt, eszméletlen részeg volt. Azt is észrevették, hogy a hívatlan vendég anyaszült meztelen fekszik-alszik az ágyban, de a ruhája szépen, gondosan összehajtogatva lóg a széken.
Mit volt mit tenni, a lányok átmentek az egyetlen fiúmodell szobájába segítségért. Ez a fiú nem a fizikai erejéről volt a leghíresebb, de segített a lányoknak felöltöztetni a férfit és kiszuszakolni a folyosóra. Ott nekitámasztották a falnak és félig ülve-alva, félkómában a sorsára hagyták.
A nagy, hősi tett után kezet akartak mosni a fürdőszobában, de ekkor jött a legnagyobb (rémes) meglepi. A férfi lefekvés előtt nem a vécét használta rendeltetés-szerűen, hanem a fürdőkádba végezte a dolgát. 
És nem is a kisdolgát!
Erre, teljesen jogosan – nagyon kiborultak a lányok, és hívták a takarítónőt (illetve a hauzkipinget) de azok nem voltak hajlandók eltakarítani a ganéjt, sőt jól leszúrták a szépséges magyar manökeneket, hogy mennyire disznók és „kulturálatlanok”)
Nincs hepiend, nekik kellett rendbe tenni mindet. De egy életre megtanulták, hogy a szállodában a szobaajtót mindig be kell zárni.




Folyt. Köv. Moszkvában.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése